İletişim:

0850 360 55 34
[email protected]

Ankara Merkez Ofis:
BOSB 55.Cadde No:4 Malıköy / Sincan

Kadınların Otomobil Tercihini Etkileyen Faktörler

Kadınların seçici olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle kıyafet seçiminde olduğu gibi araç seçiminde de kadınların erkeklerden çok farklı düşündüklerini biliyoruz. Mesela erkekler otomatik araç kullanmayı çok tercih etmezler. Çünkü bu tercihin onları araç sürerken kolaya kaçmak olarak tanımlarlar. Kadınlar ise daha emniyetçi olduklarından dolayı araç kullanırken otomatik vites tercihi yaparlar. Çünkü bu sayede kendilerini çok daha fazla güvende hissederler. Bu makalemizde bizde buradan yola çıkarak kadınların otomobil tercihini etkileyen faktörler hakkında bilgiler verelim istedik.

Peki, bu faktörler nelerdir?

Tasarım

Kadınlar kendilerine ait olan şeylerde görselliğe çok önem veriyor bunun içinde araba alacaklarsa ya da araba kiralayacaklarsa önce aracın tasarımına bakıyorlar. Bunun içinde aracın modeli ön plana çıkıyor. Çünkü yeni nesil araçların neredeyse tamamı şık modellere sahip. Evet, büyük araçlardan hoşlanan bayanlarda var ancak genelde bayanların tercihleri mini ya da hatchback modellerden yana oluyor. örneğin polo kadınların en çok beğendiği kasa türleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Ankara araç kiralama modellerimiz

Kullanım Konforu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadınlar araç kullanırken genelde sürüş konforuna odaklanırlar. Bunun içinde ufak arabaların daha güvenli olduğunu düşünüyorlar. Sürmesi, park etmesi, geri geri gitmesi bu araçlarda daha kolay ve kontrollü olduğundan dolayı tercih bu yöne doğru dönüyor.

Renk Tercihi

Bir arabanın tasarımını ön plana çıkaran faktörlerden birisi de rengi oluyor. Erkekler arabada renk olarak beyaz, gri ya da siyahı tercih ederken kadınlar için ideal renk kırmızı olarak biliniyor. Bunun yanı sıra gümüş renkler ve beyazda kadının tercih ettiği araç renkleri arasında bulunuyor. 

Vites

Asıl can alıcı noktaya gelmiş bulunuyoruz. Bayanların araç vitesi konusunda tek tercihi otomatikten yana oluyor. Evet, düz vites tercih edenlerde var ancak onların bir elin parmakları kadar az olduğunun da altını çizelim. Kadınlar araç sürerken kendilerine de karşılarındakine de hiçbir zaman güvenmezler. Bunun içinde daima temkinli olur. Bu temkin ise kadının ani stres ve heyecan yapmasına neden olacaktır. Özellikle yokuşta kalkışlarda yaşadıkları panikten kurtulmak için otomatik vites tercih ediyorlar.


Etiketler:kadınların otomobil tercihi